Okresowe zaburzenia snu to powszechny problem, który w 2012 roku dotykał nawet 55% Polaków.[I] W 2024 roku z jakości swojego snu niezadowolonych jest 41% Polaków.[II] Tymczasem nawet krótkotrwałe zaburzenia snu, nieleczone mogą prowadzić do rozwinięcia poważnych problemów ze zdrowiem. Bez wdrożenia odpowiedniego leczenia, okresowe zaburzenia snu mogą prowadzić do wystąpienia ciężkiej, przewlekłej bezsenności, która znacząco utrudnia funkcjonowanie, a przy tym zwiększa ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, w tym depresji, schorzeń psychicznych, zaburzeń metabolizmu oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.
Aby uniknąć szeregu niebezpiecznych konsekwencji, a także zapewnić szansę na regenerację organizmu, pacjenci zmagający się z zaburzeniami snu, powinni zastosować rozwiązania, które pozwolą uporać się z tym problemem. Poniżej przedstawiamy sprawdzone, naturalne sposoby walki z bezsennością oraz innymi zaburzeniami snu.
Przyczyny bezsenności
Sen jest niezwykle ważny dla organizmu – przynosi odpoczynek i regenerację, a także pełni istotną funkcję w wielu procesach wewnętrznych, w tym w wydzielaniu hormonów oraz pracy układu odpornościowego. Utrudnione zasypianie, a także niespokojny sen wpływają negatywnie na pracę większości układów. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie zaburzeń snu oraz wprowadzenie adekwatnych rozwiązań, np. wspomagających zasypianie.
Bezsenność oraz inne zaburzenia snu mogą występować samoistnie lub jako objaw choroby współistniejącej. Najczęściej bezsenność klasyfikuje się ze względu na czas jej trwania, różnicując bezsenność przygodną, trwającą zwykle do kilku dni, krótkotrwałą trwającą nawet do 4 tygodni oraz przewlekłą, trwającą ponad miesiąc, zwykle związaną z inną dolegliwością.
Wśród przyczyn bezsenności krótkotrwałej wymienić można takie czynniki jak:
- stres,
- zmiana trybu życia (np. podróż ze zmianą stref czasu),
- infekcje, stany zapalne,
- dolegliwości bólowe.
Z kolei w przypadku bezsenności przewlekłej, przyczyną zaburzenia mogą być takie dolegliwości, jak:
- zaburzenia psychiczne,
- przewlekłe choroby somatyczne (np. astma, choroby serca, choroba refluksowa),
- zespół bezdechu sennego,
- uzależnienie.
Dodatkowo wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie na sen, a jego struktura ulega zmianie – zaśnięcie jest utrudnione, zwiększa się ilość nocnych pobudek, sen jest znacznie płytszy.[III],[IV]
Sprawdzone sposoby na bezsenność i inne zaburzenia snu
Pacjenci borykający się z trudnościami z zasypianiem powinni przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę snu. Przestrzeganie podstawowych zasad, w tym dbanie o czynności wzmacniające mechanizmy regulujące sen, pozwala zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości, wspomagając zasypianie.
Przede wszystkim należy:
- wprowadzić regularny tryb życia, w tym stałe pory wstawania i zasypiania,
- ograniczyć czas spędzany w łóżku – powinien on być dostosowany do długości snu,
- unikać drzemek w ciągu dnia,
- zadbać o optymalne warunki do zasypiania – temperaturę, stopień zaciemnienia, ciszę,
- usunąć zegarek z zasięgu wzroku w sypialni,
- zwiększyć poziom aktywności fizycznej w ciągu dnia, unikać jej jednak w ciągu 3 godzin przed planowanym czasem snu,
- ograniczyć kofeinę, nikotynę oraz alkohol – zwłaszcza w wieczorem,
- nie spożywać ciężkich posiłków i dużej ilości płynów w ciągu 3h przed snem,
- unikać ekspozycji na silne światło w godzinach wieczornych.[V],[VI]
Niekiedy jednak, mimo stosowania się do zasad odpowiedniej higieny snu, trudności z zasypianiem utrzymują się. Wówczas konieczne może się okazać zastosowanie dodatkowych rozwiązań wspomagających zaśnięcie.
Tabletki na sen
Jednym ze sposobów radzenia sobie z trudnościami z zasypianiem jest stosowanie roślinnych leków na sen. Zawierające starannie wyselekcjonowane kompozycje preparaty roślinne, wykazują działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Poszukując odpowiedniego preparatu, warto zwracać szczególną uwagę na zawartość wyciągów roślinnych, znanych ze swoich właściwości łagodzących objawy napięcia nerwowego. W problemach ze snem warto wybierać preparaty zawierające wyciągi z takich roślin, jak:
- ziele męczennicy – wykazuje działanie uspokajające i łagodzące stany lękowe,
- szyszki chmielu – łagodzą uczucie napięcia, niepokoju, wspomagają zasypianie,
- korzeń kozłka lekarskiego – ułatwia zasypianie i wykazuje działanie uspokajające.[VII],[VIII]
Preparatem zawierającym wszystkie ww. wyciągi roślinne jest Valused Noc Plus. Tabletki ziołowe zawierają 20 mg wyciągu suchego z ziela męczennicy, 34,75 mg wyciągu suchego z szyszek chmielu i 154 mg wyciągu suchego wodno-alkoholowego z korzenia kozłka lekarskiego, dzięki czemu łagodzą stany napięcia nerwowego, przynosząc ukojenie w okresowych trudnościach z zasypianiem.[IX]
Preparaty roślinne na trudności ze snem są szczególnie polecane w przypadku krótkotrwałych problemów z zasypianiem. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z dłużej utrzymującymi się zaburzeniami zasypiania, w tym mimo stosowania odpowiednio dobranych leków roślinnych, warto rozważyć konsultację z lekarzem.
Ważna poprawa jakości snu
Sen jest podstawową biologiczną potrzebą każdego człowieka, a utrzymujące się trudności ze snem mogą skutkować zaburzeniami w funkcjonowaniu całego organizmu. Dla utrzymania odpowiedniej kondycji nie wystarczy spać odpowiednią ilość godzin. Równie ważne jest to, by sen był spokojny i składał się z 4-6 cykli.[X]
Aby zapewnić sobie spokojny sen, gwarantujący niezbędną regenerację, pacjenci powinni przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej higienie snu. Warto kłaść się o tej samej porze, aby wprowadzić organizm w regularny tryb. Dopiero wówczas, gdy zmiana codziennych nawyków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a także w stanie wzmożonego napięcia nerwowego, warto sięgnąć po produkty lecznicze na bazie wyciągów roślinnych, które pozwolą ukoić nerwy, wspomagając zasypianie.