4 minut czytania

Udostępnij

Problemy z zaśnięciem? Wybudzenia w środku nocy? Sprawdź jak sobie z tym poradzić.

Problemy ze snem nie należą do rzadkości. Objawy bezsenności stwierdzane są nawet u 30% – 50% badanych dorosłych, w tym u 10% – 28% badanych nasilenie objawów określane jest jako umiarkowane lub ciężkie.[I] Jednak bezsenność to nie jedyne zaburzenie snu, którego doświadczają pacjenci. Trudności z zasypianiem, niespokojny, płytki sen oraz częste wybudzanie mogą negatywnie wpłynąć na jakość życia, powodując trudności z koncentracją i ogólne zmęczenie w ciągu dnia.

Aby uniknąć szeregu nieprzyjemnych konsekwencji związanych z niską jakością snu, pacjenci powinni starać się przestrzegać pewnych zasad. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które pozwolą zadbać o zdrowy sen i jego higienę.

Zdrowy sen – dlaczego jest tak ważny?

Sen stanowi podstawową, biologiczną potrzebę każdego człowieka. Podczas snu organizm może się zregenerować. Aby każdego dnia czuć się dobrze, należy zapewnić sobie odpowiednio długi i spokojny sen. Podczas snu, mimo przyjęcia postawy spoczynkowej, układ nerwowy stale pozostaje aktywny, podlegając ciągłym, cyklicznym zmianom.

Zdrowy sen składa się z dwóch faz, fazy NREM – bez szybkich ruchów gałek ocznych oraz fazy REM – z szybkimi ruchami gałek ocznych. Sen NREM i REM następują po sobie w trakcie nocy cyklicznie, tworząc tzw. cykle snu. Dla pełnego wypoczęcia i regeneracji człowiek potrzebuje przeważnie od 4 do 6 cykli snu.[II] Jakiekolwiek zaburzenia w jego prawidłowym przebiegu mogą negatywnie wpływać na jakość życia, prowadząc m.in. do:

  • obniżenia odporności,
  • zaburzeń metabolizmu,
  • zaburzeń wydzielania hormonów,
  • pogorszenia koncentracji,
  • spowolnienia reakcji,
  • podwyższenia ryzyka wystąpienia cukrzycy, otyłości, chorób sercowo-naczyniowych oraz depresji,
  • wzrostu ryzyka kontuzji.[III],[IV]

Zmagając się z bezsennością oraz innymi zaburzeniami snu, prowadzącymi do pogorszenia jego jakości, należy możliwie jak najszybciej wdrożyć odpowiednie działania z zakresu higieny snu. Stosowanie się do zasad zdrowego snu pozwala znacząco poprawić jakość życia, umożliwiając pełną regenerację organizmu podczas nocnego wypoczynku.

Podstawowe zasady zdrowego snu

Regularne niedosypianie niekorzystnie wpływa na jakość życia. Badania wykazują, że utrzymujące się problemy ze snem znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na depresję. Aby zapewnić zdrowy sen, należy przestrzegać zasad dotyczących higieny snu. Najważniejsze zasady dotyczące zdrowego snu obejmują m.in. takie działania, jak:

  • utrzymywanie stałych pór wstawania i kładzenia się spać,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej w ciągu dnia,
  • unikanie kofeiny, alkoholu i nikotyny, w szczególności w godzinach wieczornych,
  • unikanie drzemek w ciągu dnia,
  • unikanie ciężkich posiłków w ciągu 3h przed snem,
  • zapewnienie odpowiednich warunków do snu, w tym odpowiedniej temperatury,
  • unikanie silnego światła wieczorem,
  • odprężenie się przed położeniem się spać.[V],[VI]

Stosowanie się do ww. zasad pozwala zmniejszyć utrzymujące się trudności ze snem, wspomagając zasypianie i zapewniając zdrowy i spokojny sen. Należy jednak pamiętać, że na pierwsze efekty wprowadzonych zmian nawyków należy poczekać. Do tego czasu, warto wspomagać się odpowiednimi lekami ułatwiającymi zasypianie.

Preparaty na sen bez recepty

Niekiedy, mimo zastosowania zasad zdrowego snu, upragniony odpoczynek nie nadchodzi, a po zaśnięciu okazuje się, że sen jest niespokojny. W takim przypadku konieczne może się okazać zastosowanie odpowiednio dobranych preparatów wspomagających zasypianie. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po dostępne bez recepty leki na bazie ziół i wyciągów roślinnych. Dzięki zawartości starannie wyselekcjonowanych składników, takich jak wyciągi z korzenia kozłka lekarskiego, szyszek chmielu i ziela męczennicy, preparaty roślinne wykazują działanie uspokajające, wspomagające zasypianie.

  • waleriana – wspomaga zasypianie, a także wykazuje właściwości uspokajające i wzmacniające sen,
  • szyszki chmielu – działają uspokajająco, łagodzą napięcie i niepokój, redukują trudności w zasypianiu,
  • passiflora (męczennica) – wykazuje działanie łagodzące stany lękowe oraz uspokajające.[VII],[VIII]

Jednym z leków roślinnych dostępnych bez recepty, łagodzących stany napięcia nerwowego i wspomagających zasypianie jest Valused Noc Plus. Zawierający odpowiednio dobrane dawki wyciągów ziołowych preparat wykazuje działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie, dzięki czemu przynosi ukojenie w okresowych stanach napięcia nerwowego. Przy przestrzeganiu zalecanych dawek jego stosowanie jest na ogół dobrze tolerowane. [IX]

Bibliografia

[I] Wichniak A. Bezsenność. Medycyna Praktyczna 2015. Bezsenność | Psychiatria – mp.pl, dostęp z dnia 08.08.2024 r.

[II]  Patel AK, Reddy V,  Shumway KR, Araujo JF. (2022) Physiology, sleep stages. StatPearls [Internet]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526132/. Dostęp online: 29.08.2024.

[III]  Orzeł-Gryglewska J. Consequences of sleep deprivation. Int J Occup Med Environ Health, 2010, 23.1: 95-114.

[IV] Riemann D. et al. Sleep, insomnia, and depression. Neuropsychopharmacology, 2020, 45.1: 74-89.

[V]  Stepanski, E. J., Wyatt, J. K. Use of sleep hygiene in the treatment of insomnia. Sleep medicine reviews, 2003, 7(3): 215-225.

[VI] Wichniak, A., Wierzbicka, A., Jernajczyk, W. Zasady rozpoznawania i leczenia bezsenności. Psychiatria w Praktyce Klinicznej, 2008, 1(1): 30-39.

[VII] Dobros N. Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym. Post Fitoter, 2017, 18.3: 215-22.

[VIII] Borras S., et al. Medicinal plants for insomnia related to anxiety: an updated review. Planta Medica, 2021, 87.10/11: 738-753.

[IX] Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Valused Noc Plus

Baza wiedzy